17 Ocak 2014 Cuma

1/6 Ölçek Zeybek FigürüÖzel sipariş üzerine yapılan figürler için fiyatlandırma ve süreç ile ilgili bilgi almak için lütfen godretahres@gmail.com adresinden benimle iletişime geçiniz. İnstagram'da mr.sculptor başlığından çalışmalarımı görebileceğiniz gibi https://www.facebook.com/mrsculptor/ adresinden de facebook sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

12 yorum:

 1. Harika olmuş, ellerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. hariha bir iş...super sculpey nerden bulabilirim..internette bi kaç yerde var...iyi bir hamur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler, super sculpey elbette bu iş için en iyi model hamurlarından birisidir tavsiye ederim. Ben de o internette gördüğünüz birkaç yerden sipariş ediyorum.

   Sil
 3. Selamlar,
  Yine çok güzel bir çalışma yapmışsın dostum, tebrik ederim.
  Bir kaç sorum olacak;
  - Kıyafet giydireceğin bir karakterin vücüt kaslarında detaya inmenin sebebi nedir? Tecrübem olmadığı için aklıma gelmeyen bir durum mu var diye merak ettim. Ben yapsam sanki ana hatlarında bırakırım diye düşündüm:)
  - Orjinal sculpey Türkiye'de bulma imkanı var mı? Ben bulamadım.
  - Deviantart hesabın var mıdır? oradan takip etmesi daha kolay oluru varsa:) Ayrıca,daha önce bahsettiğim gibi bende başladım yapmaya...ilk çalışmalarıma göz atarsan memnun olurum. Daha usta biri tarafından kritik yapılması iyi olurdu:)
  http://emrecinardan.deviantart.com/art/Gladiator-428215775
  http://emrecinardan.deviantart.com/art/Zombie-2-431969567

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   teşekkür ediyorum beğendiğine sevindim. Sorularına gelecek olursak ;
   -Her yaptığım çalışmada deneysel olarak farklı teknikler kullanabiliyorum. Zeybek figüründe de üzerine giydirilecek kostüm detaylarının kıvrımlarına kadar en iyi şekilde görünebilmesi için içerisinde detaylı vücut yapmayı uygun gördüm. bu demek değildir ki bütün çalışmalarımda aynı tekniği kullanacağım. Kimi çalışmada direkt metal iskelet üzerine doğrudan kıyafet detayları giydirebiliyorum. Tabi bir de şu açıdan bakıyorum yaptığım her çalışma benim için bir ders bir eğitimdir. Zeybek figürünün alt yapısındaki anatomi de benim için bir deneyim oldu.
   - Tabi Super Sculpey'i ben de Türkiyeden alıyorum zaten. Ancak internetten bulabilirsin kırtasiyelerde falan bulunabilecek birşey değil. Sorduğun zaman bile suratına anlamsız anlamsız bakıp hemen ardından oyun hamurlarını çıkartıp gösterirler abi bu var olurmu diye maalesef durum bu. İstanbulda tahtakaleden bulabilirsin dışarıdan alacaksan. Sadece orayı biliyorum. Onun dışında internetten alabileceğin birçok site mevcut. tahtakalehobi, idealpazar, panelkırtasiye gibi... kendin de araştırırsan bulursun zaten.
   -Deviantart hesabım yok kullanmıyorum maalesef. Daha sonra belki açabilirim. Çalışmalarına da baktım. İlk olduğunu düşünürsek gayet iyi bir başlangıç olmuş diyebilirim. Fakat tabi geliştirmen gereken çok fazla şey var. Benim sana tavsiyem şu olur, direkt olarak bütün figür yapmaya kalkışma şu aşamada. İnsan anatomisi öğrenmek istiyorsan bunu parça parça ele almalısın. Örneğin sadece kafa, yüz anatomisi çalış, daha sonra el, kol, bacak, vücut gibi tüm parçaları ayrı ayrı ele alıp öğrenmeye çalış. Hiçbiri hakkında bilgin yok ise bütün bir figür yaptığında seni bu işten soğutabilecek sıkıntılarla karşılaşırsın.

   Sil
 4. Cevaplar için teşekkür ediyorum:) Sculpey ile sorumda aslında bende super sculpey kullanıyorum. Sculpey'in orginal adında bir versiyonu daha var, daha yumuşakmış. Super ile orginali karıştırarak daha yumuşakca bir kıvam oluyormuş. Onu denemek istiyordum, ama bulamadım...Çalışmalarım hakkında haklısın, bir sonraki çalışmamı büst olarak yapmayı planlıyorum. Küçük bir alanda detay çalışmak daha faydalı olacak sanırım. Bu arada adamın vücudunu gerçekten çok iyi yapmışsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi tabi biliyorum ne demek istediğini anladım ben de o malzemeyi kullanıyorum işte. Super Sculpey Original - Beige (1 lb - 454gr) tam olarak bahsettiğin malzeme bu. Ve evet daha yumuşak super sculpeyden hatta kokusu bile daha güzel bunun :) Herhangi birşeyle karıştırmıyorum ben bunu doğrudan kullanıyorum. Sertliği falan gayet ideal bence. idealpazar.com da original sculpey bulabilirsin ben ordan aldım

   Sil
 5. merhaba öncelikle ellerinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. ben de bu işte yeniyim. soruları cevapladığınızı görünce cesaretlendim biraz. ve birkaç sorum olacak size :)
  -heykelin üzerindeki kıyafet ve aksesuarları yine hamurdan mı yapıyorsunuz?
  - renklendirme olarak ne kullanıyorsunuz?
  - ve son olarak el kol gövde ve başı sonradan birleştirebilir miyiz? (bende bir bütün olarak çalışıyorum. ve doğru yolda olmadığımı düşünüyorum)
  şimdiden tşk eder kolaylıklar dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, çok teşekkürler. beğendiğinize sevindim :)
   Bu figür için cevap vermek gerekirse evet bütün kıyafet ve aksesuarları sculpey ile yaptım. Daha farklı figürlerde duruma göre başka malzemeler de kullanabiliyorum.
   Renklendirme için genellikle akrilik boya kullanıyorum. Boya kuruduktan sonra figürün geneline mat vernik uyguluyorum. parlak olmasını istediğim noktalarda ise sonradan parlak vernik uygulaması yapıp işi sonlandırıyorum.
   Figürlerin boyutlarına göre parçalar halinde veya bütün olarak çalışılabilir. bütün halde çalışınca fırınlama aşamasında sıkıntılar çıkabiliyor. Ancak bir figürde kafayı, elleri ve bunun dışındaki kostüm parçaları, silahlar gibi birtakım detayları ayrı çalışmak çok daha doğrudur. Yani bu söylediğim sculpey gibi polimer killer ile çalışanlar için geçerli. sen de bu şekilde çalışırsan kendin de bu yöntemin birçok avantajlarını göreceksin. örneğin pişirme, modelleme, boyama kısmındaki çalışma rahatlığı gibi.
   Yine de yapacağın figürün tasarımına göre tüm bunlar değişkenlik gösterebilir. Yani belki öyle bir figür yaparsın ki mesela bu sıradışı bir anatomiye sahip bir yaratık figürüdür o zaman belki bütün olarak çalışman gerekebilir. Ya da çalışacağın figür 10-15 cm gibi küçük bir ölçeğe sahiptir o zaman yine parçalayıp bölmeye ihtiyacın kalmayabilir. Öyle şu şöyle yapılmalıdır gibi katı kuralları yok yani bu işin :) kendin de dilediğin gibi yeni teknikler geliştirebilirsin bence. tek bir kural var bence o da yaptığın işi sevmek, çalışırken keyif almak :)
   çalışmalarında sabır ve başarılar diliyorum.

   Sil
 6. merhaba öncelikle çok güzel olmuş yaptığınız bu figürü satın alma imkanımız var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, çok teşekkür ederim. Yaptığım figürlerin her birini özel sipariş üzerine sadece 1 adet üretmekteyim. Yani diğer tüm çalışmalarım gibi Zeybek figürü de 1 adet üetildi ve sahibine gönderildi. İstediğiniz takdirde figürü sıfırdan yapmak gerekir.

   Sil